خانهاقتصادی۴۴ درصد شالیکوبی‌های...

۴۴ درصد شالیکوبی‌های گیلان تاکنون نوسازی شده‌اند

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: از ابتدای اجرای طرح اصلاح ساختار کارخانجات شالیکوبی تاکنون ۴۴ درصد شالیکوبی های استان از محل منابع وتسهیلات مختلف نوسازی وتجهیز شده اند.

به گزارش گیل و دیلم ، قاسم جوادزاده روز جمعه در گفت و گویی با اشاره به اجرای طرح اصلاح ساختار کارخانجات شالیکوبی گیلان طی یک دهه اخیر اظهار داشت:حدود ۵۵۰ میلیارد تومان در این‌مدت به کارخانه‌داران استان بدین‌منظور پرداخت شده است.

این میزان تسهیلات به صاحبان برنجکوبی‌ها با سود۶ درصد در قالب طرح های اشتغال پایدار روستایی وتبصره ۱۸ پرداخت شده‌است.

وی با بیان اینکه فرآیند اصلاح ساختار با طرحی الگویی برای کارخانجات دارای ماشین آلات و خط تولید قدیمی در دستور کار قرار گرفته، اضافه کرد: با مشارکت کارخانه‌ها و بانک‌های عامل در طرح رتبه‌بندی تاکنون از یک هزار و ۴۲۵ کارخانه شالیکوبی در استان حدود ۶۲۵ مورد تجهیز، نوسازی و اصلاح ساختار شده‌اند.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان داشت: این تعداد از کارخانه‌ها با اصلاح ساختار عملا فقط در سال زراعی گذشته حدود ۵۱ هزار تن کاهش ضایعات داشته‌اند که با این مقدار کاهش اگر تفاوت قیمت برنج سالم و نیمه دانه را ۲۵ هزار تومان در نظر بگیریم عملا افزون بر هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان حفظ‌منابع و بازگشت سود به بخش کشاورزی را موجب شد.

وی با بیان اینکه در واقع فواید این طرح به کشاورز برمی‌گردد، گفت: کارخانه‌داران شالیکوبی با سرمایه گذاری و هزینه کرد برای تعویض دستگاه‌ها اقدام می‌کنند در نهایت بهره بردار بخش کشاورزی بهره می‌برد.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به درنظرگرفتن یک سری سیاست های حمایتی در قالب تسهیلات برای کارخانه داران شالیکوبی‌ها خاطر نشان کرد: این تسهیلات به نسبت در اختیار آنها قرار می‌گیرد ضمن اینکه نرخ تبدیل شلتوک به برنج کارخانه‌های دارای اصلاح ساختار نسبت به کارخانه‌های معمولی و سنتی بیشتر در نظر گرفته می شود.

وی با بیان اینکه کارخانه‌داران با اجرای طرح اصلاح ساختار کارخانجات شالیکوبی، دستگاه ها قدیمی را تجهیز و با مدل های جدیدتر تغییر می‌دهند و در نتیجه برنج با کیفیت بهتر و ضایعات کمتر تولیدمی‌شود.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.

ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌ های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود، بیشترین رقم‌ های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

رشیدی کوچی، نماینده مجلس: اساسا طرح و کمیسیونی به نام صیانت در مجلس وجود ندارد / برخی از همکاران باید پاسخ دهند که چرا...

یک عضو کمیسیون مشترک صیانت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تا جایی که بنده و سایر همکارانم در جریان هستیم اساسا طرح یا کمیسیون ویژه‌ای تحت عنوان صیانت در مجلس وجود نداشته و برخی از همکاران باید پاسخ...

ترقی، عضو ارشد حزب موتلفه : تنها ۲ درصد مردم با اینترنت کار می‌کنند؛ فقط برای این ۲ درصد، اینترنت را به مساله اصلی...

یک چهره سیاسی اصولگرا اظهار کرد: در حال حاضر فقط ۲ درصد از مردم با اینترنت کار می‌کنند، تمام اقتصاد کشور از طریق اینترنت انجام نمی‌شود و ۹۸ درصد در جای دیگری است. فقط برای ۲ درصد به مساله...

بستری ۱۲ بیمار کرونایی جدید در شبانه روز گذشته در گیلان

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: تعداد بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های گیلان به ۲۷ نفر رسیده است. به گزارش گیل و دیلم ، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: با بستری ۱۲ شهروند گیلانی مبتلا به کرونا در...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.